Skolēni apmeklē Latvijas meža dienas “Ar mežu sirdī”

24.maijā Valles vidusskolas 4.,6.un 7.klases skolēni Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvete apmeklēja Baltijas valstīs vērienīgāko meža nozares pasākumu “Latvijas Meža dienas 2019”. Dabas parka jaunajā daļā – Kurbada pasaulē 1,6 km garā maršrutā bija izvietotas simts dažādas ar meža nozari un dabu saistītas pieturas jeb darba stacijas. Zinošie meža eksperti stāstīja par sēklas ceļu no stāda līdz pat viedajai koka mājai, skolēni varēja saņemt atbildes uz visiem ar meža apsaimniekošanu saistītiem jautājumiem, kā arī informāciju par mācību un karjeras iespējām meža nozarē. Visas dienas garumā jaunieši līdzdarbojās dažādās radošajās darbnīcās, savukārt, tīru mežu aizstāvis Cūkmens un citi pasaku tēli aicināja doties jautrās aktivitātēs.

Skolēniem interesanti bija aplūkot dažādu meža tehniku – gan lielos traktorus, gan meža ceļu būves tehniku, gan vieglās automašīnas, kas piemērotas meža darbu veicējiem. Meža dienu dalībnieki varēja redzēt, kā dabā strādā koku stādīšanas mašīna. Tāda tehnika meža stādīšanas darbos šogad bija skatāma pirmo reizi, tāpēc tas bija jaunums ne tikai mums, skolēniem, bet pat profesionāliem mežsaimniekiem.

Skolēni tika iepazīstināti ne tikai ar meža tehniku, bet arī ar meža apsaimniekošanā izmantotajām jaunākajām tehnoloģijām, piemēram, ģeotelpiskām informācijas tehnoloģijām, kas izstrādā digitālas kartes. Kurš ir augstākais punkts Tērvetes pilskalnā? Cik garš un kādas sugas ir garākais koks dabas parkā? Varbūt nemaz nav jākāpj skatu tornī, lai redzētu apkārtni? Vienkārši jautājumi, kas ļāva skolēniem meklēt atbildes datos un dabā, skatīties uz apkārti citādāk.

Ar lielu interesi tika apmeklētas Valsts meža dienesta meža pieturas, kurās stāstīja par ugunsdrošību mežā un pieturas, kas bija veltītas medībām. Pasākuma laikā skolēni ar lielu aizrautību izbaudīja gan Baltijā lielākā veloparka, gan arī Jaunsardzes kustības piedāvātās fiziskās aktivitātes.

Skolēni apmeklēja Tērvetes tauriņu māju, kur bija iespēja redzēt un sastapt tauriņus no dažādiem tropu mežiem visā pasaulē – Āzijas eksotisko krāsu tauriņus, Dienvidamerikas dižtauriņu un Āfrikas unikālos tauriņus.

Mācību ekskursijas noslēgumā skolēni atzina, ka, staigājot pa meža pieturām, ikviens uzzinājis un izmēģinājis daudz ko jaunu. Uzzinājām, atklājām un izpētījām dažādu noderīgu informāciju par vidi, tās saudzēšanu un kopšanu! Iejutāmies meža tehnikas operatora lomā – tas bija grandiozi! Mācījāmies stādīt mežu, iepazināmies ar Latvijas derīgajiem izrakteņiem, to pielietojumu un izcelsmi! Ļoti, ļoti jauks un izzinošs pasākums.

Skolēni un klases audzinātājas izsaka pateicību mežizstrādes uzņēmumam SIA “Krīči”, tā vadītājam Andrim Polānam par sniegto atbalstu un mums radīto iespēju pavadīt neaizmirstamu un izglītojošu atpūtu Tērvetes dabas parkā!

Sintija Kreimane

Pedagogs karjeras konsultants