Ziemeļvalstu literatūras nedēļa

ZIEMEĻVALSTU LITERATŪRAS  NEDĒĻA

 

Gada vistumšākajā laikā vairākos tūkstošos publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.

Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa ir projekts, kas Latvijā  šogad notika 21. reizi 358 bibliotēkās. Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana.

Šogad Ziemeļvalstu literatūras nedēļas tēma – Ziemeļvalstu varoņi.

Ziemeļvalstu literatūrā varoņi sastopami gan senajās sāgās, gan mūsdienu romānos, bet tie noteikti mainās līdz ar sabiedrības vērtībām, kas ir šie varoņi un kāpēc tik daudzus lasītājus visā pasaulē tie uzrunā? Šis ir viens no daudziem jautājumiem, uz kuru Ziemeļvalstu Literatūras nedēļas laikā tika meklētas atbildes.

Valles vidusskolas bibliotēka piedalījās Ziemeļvalstu Literatūras nedēļā, 12.novembrī organizējot Rīta stundu un zviedru autoru Eliasa un Agneses Volundu grāmatas “Rokasgrāmata supervaroņiem” fragmentu lasījumus jaunākajiem skolas vecuma bērniem. Lasījumu papildināja grāmatas prezentācija ar ilustrācijām un oriģinālo tekstu zviedru valodā un tulkojumu latviešu valodā, tādējādi ļaujot bērniem vieglāk uztvert teksta saturu. Grāmatas “Rokasgrāmata supervaroņiem” galvenais personāžs ir deviņgadīgā Līsa, kuru skolā visi apsmej viņas atkareno ausu dēļ. Nejauši viņas rokās bibliotēkā nonāk kāda neparasta grāmata, kas izmaina turpmāko Līsas dzīvi. Viņa saprot, ka labāk ir būt stiprai un laipnai nekā atriebties saviem pāri darītājiem.

2018.gadā Islande svin savas suverenitātes 100 gadus, un Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa to atzīmē, par gada plakāta mākslinieku izvēloties islandiešu ilustratori mākslinieci Ranu Fligenringu.

Projektu Ziemeļvalstīs administrē Biedrības Norden asociācija, bet Latvijā – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru un biedrību Norden Latvijā.

Sintija Kreimane,

Valles vidusskolas bibliotekāre